Suomalainen aitajuoksulegenda Annimari Korte lopetti viime vuonna oman yleisurheilu-uransa. Talvi ja kevät eivät ole siis hänelle enää tavallista valmistautumista yleisurheilukauteen.

Korte päivittelee edelleen aika ajoin kuulumisiaan Instagramissa. Nyt on saatu iloisia uutisia.

Korte julkaisi arkistokuvan Instagramissa. Hän kertoi samalla päässeensä eroon valitettavasta sairastelukierteestään.

– Yli puoli vuotta kuumetta ja sama sairauslomaa oli rankka jakso, mutta vihdoin olo tuntuu terveeltä. On myös 10 kuukautta siitä, kun kävin puntilla. Tänään alkaa treenit taas kohti syksyn kisoja ja parempaa oloa ylipäätään. Jaksaa taas ensi kesänä juosta rannallakin, aloitti valjakkourheilun puolella nykyään kilpaileva Korte.

– Pakko aloittaa rauhassa pitkän kuumeen ja sen tuoman uupumuksen takia, mutta rauhallinen aloitus on tarpeen myös 10 kuukauden voimatreeni tauon jälkeen, selvitti Korte.

Korte järjestää nykyään erilaisia valmennuksia asiakkailleen.

Päivitys tästä.

LUE MYÖS