Seiväshyppääjä Elina Lampelan jäi MM-hallien finaalissa vaisuun korkeuteen 430.

– Periaatteessa kaikki tuntui hyvältä, mutta hypyt eivät edenneet ihan normiseipäillä ja etäisyyksillä niin kuin yleensä. Jotakin siitä puuttui.

– Vaikea aamukisa ja aikaeroon sopeutumisen kanssa on ollut vaikeuksia, mutta sama se on ollut muillakin eurooppalaisilla, avautui Lampela SUL:n tiedotteella.

– Tällä hetkellä mielessä on pettymys tästä kilpailusta. Ajatus hallikaudesta muuttuu positiivisemmaksi, kun pääsee kotiin ja lepäämään. Pääasia tälle kaudelle oli, että sain 470 hypättyä.

Lampelan tulos Kiinassa oli melkoinen romahdus. Hän ylitti nimittäin EM-hallikisoissa 470 ja oli neljäs.

Ranskan Marie-Julie Bonnin voitti uudella ennätyksellään 475. Tina Sutej oli kilpailussa toinen tuloksella 470. Sveitsin Angelica Moser oli kolmas.

LUE MYÖS