Kerttu Niskanen sijoittui lopulta hiihdon maailmancupin kolmanneksi.

Tiukille se meni, mutta Niskasen kuudes sija Salpausselän kisojen 50 kilometrin kisassa riitti lopulta. Niskanen voitti neljänneksi tulleen Astrid Slindin 10 pisteellä.

Niskanen teki kokonaiskisan sijoituksen myötä 36 400 euron tilin. Hän olisi tienannut 13 400 euroa vähemmän, jos Slind olisi mennyt ohi.

Niskanen muistutti viikonlopun yhteydessä Iltalehdelle, että hän on panostanut valtavasti kauteen valmistautumiseen. Taloudelliset kulut ovat valtavat.

– En edes kehtaa määrää sanoa, miten paljon olen laittanut euroja harjoituskauteen. Ei ole kukaan suomalainen varmaan pistänyt enempää, linjasi Niskanen IL:lle.

– Haluan tehdä kaikki asiat niin hyvin kuin mahdollista. Paljon ollaan pantu panoksia siihen, että ollaan leireilty parhaissa mahdollisissa paikoissa. Juholla (Mikkonen, valmentajamies) ei ole päivätöitä, niin miehellekin joutuu palkkaa maksamaan. Ei se ihan ilmaista ole.

Tästä Iltalehden juttu.

LUE MYÖS