Kerttu Niskanen päätti hiihdon maailmancup-kauden kuudenteen sijaan Salpausselän kisojen 50 kilometrin perinteisellä. Tulos riitti myös kolmanteen sijaan kokonaiscupissa.

Niskanen herätti huomiota perjantaina, kun hän kritisoi voimakkaasti perinteisen hiihtotavan latuja. Jäiset ladut saivat naisen tekemään melkoisen ukaasin.

– Jos järjestäjät päättävät tehdä tuollaisen mokan ja ajavat ne ladut illalla, niin en lähde viivalle ollenkaan. Se oli ihan katastrofi.

– Saa päättäjät laittaa liisterit pohjaan ja kokeilla itse. Tuo on hengellä leikkimistä, jos on noin jäistä. Ei mitään järkeä lähteä liistereillä hiihtämään, Niskanen avautui Ylelle.

Ruotsin hiihtoässä Moa Ilar hämmästeli lauantaina Expressenissä kilpasiskonsa puheita.

– Ladut olivat kivat aamulla! Kovat ja kivat ladut, joten en tiedä, mitä hän oikein valittaa.

– On hieman hauskaa, että se on juuri Kerttu, joka valittaa tästä asiasta, sanaili Ilar.

– Hän on… ehkä meitä muita epävarmempi alamäissä. Siksi ne ovat ehkä hänen mielestään hieman pelottavampia.

Niskanen on kerännyt vuosien saatossa mainetta huonona laskijana. Esimerkiksi Sami Jauhojärvi ja Ville Nousiainen ovat ottaneet asian esille asiantuntijoina Viaplaylla ja Ylellä.

LUE MYÖS