Tällä viikolla saatiin yllättävä uutinen hiihdon MM-kisoista, kun tiedotettiin, että Kerttu Niskanen ei kilpaile yhdistelmähiihdossa.

Niskanen oli jo ilmoitettu mukaan kisaan. Hän päätti kuitenkin vetäytyä siitä keskittyäkseen paremmin perinteisen kymmenen kilometrin kisaan.

Kokeneen hiihtoässän toiminta on herättänyt myös ihmetystä. Esimerkiksi Aino-Kaisa Saarinen hämmästeli asiaa Ylellä.

Asiasta on kysytty myös Suomen joukkueen muilta hiihtäjiltä. Krista Pärmäkoski myönsi yllättyneensä hieman. Hän teki kuitenkin selväksi, että Niskasen ratkaisulla on selvä peruste.

– Kertun päätös tavallaan yllätti, mutta toisaalta ei.

– Hänellä on mahdollisuus voittaa maailmanmestaruus pertsan kympillä, ja pitää uskaltaa tehdä kovia ratkaisuja, jos haluaa voittaa, kommentoi Pärmäkoski STT:lle.

Perinteisen 10 kilometrin kilpailut hiihdetään tulevana perjantaina.

LUE MYÖS