Norjan yleisradioyhtiö NRK on haastatellut Sami Jauhojärveä. Puheenaiheena oli esimerkiksi Norjan mäkipukuskandaali. Jutussa nostettiin esiin myös Lahden vuoden 2001 dopingskandaali.

Jauhojärvi oli itse tuolloin nuori hiihtäjä. Hän muistutti, että tapaus oli valtava isku suomalaiselle hiihdolle.

– Vuoden 2001 tapahtumat aiheuttivat taloudellisen katastrofin kokonaiselle sukupolvelle. Yritin saada sponsoreita, mutta se ei ollut helppoa. Lähes kaikki yritykset, joihin soitin, sanoivat ei, vuodatti ”Musti”.

Kun puheeksi tuli Norjan mäkijoukkueen pukuvedätys, tuli Jauhojärven suusta rajua tekstiä. Hän vaati isoja rangaistuksia.

– Ei ole väliä, onko kyse dopingista tai pukuhuijauksesta. He yrittivät saada edun. Se tarkoittaa, että kaikki urheilijat eivät olleet tasavertaisissa lähtökohdissa.

– Dopingista voi saada monen vuoden kilpailukiellon, koska se on on vakavaa. Mutta huijaaminen on huijaamista ja pitäisi olla myös sanktiot välinedopingia vastaan. Esimerkiksi yhden tai kahden kauden kilpailukielto.

LUE MYÖS