Ville Nousiainen täräytti Ylelle tylyt sanat Suomen hiihtotähden esityksestä

Norja on voittanut miesten viestikultaa hiihdon MM-kisoissa Trondheimissa. Erik Valnes, Martin Nyenget, Harald Amundsen ja Johannes Kläbo ottivat selvän voiton.
Yllätysjoukkue Sveitsi nappasi hopeaa. Ruotsi taisteli pronssille Edvin Anger ankkurinaan. Suomi jäi kymmenenneksi. Viesti oli Suomen osalta pelattu, kun Niko Anttola kaatui ensimmäisellä osuudella ensimmäisen kierroksen loppulaskussa.
– Voi hyvänen aika. Ei hyvää päivää, päivitteli Ylen asiantuntija Ville Nousiainen suorassa lähetyksessä.
– Ja mihin paikkaan. He laskevat stadionille kovavauhtiseen laskuun. Sen jälkeen lähdetään painamaan kaasu pohjassa. Tämä on sellaista, mihin meillä ei ole varaa, kun ei ole Iivo Niskasta remmissä. Iivo Niskanen pystyisi tämän homman hoitamaan himaan ja olisimme mukana taistelussa, mutta nyt toivoitaan, että Ristomatti Hakolasta olisi kuoriutunut eilisen jälkeen pienimuotoinen Iivo Niskanen… Mahdollisimman huonoon paikkaan, jatkoi Nousiainen.
Ristomatti Hakola, Remi Lindholm ja Lauri Vuorinen eivät onnistuneet nostamaan Suomea enää mukaan taisteluun palkintopallisijoista. Ville Nousiainen teki ankkuriosuuden jälkeen kuitenkin selväksi oman näkemyksensä Vuorisen vedosta.
– Tämänkin perusteella voidaan lopettaa ehkä spekulaatiot, että oltaisiin oltu mitaleilla, jos Niko Anttola olisi kaatunut. Viesti olisi todennäköisesti ollut tuon näköinen, mitä se oli nyt, emmekä voittaneet Ison-Britannian (James) Clugnetia, niin luultavasti ei oltaisi.
– Ei se (Suomen mitali) tuolla porukalla kyllä jäänyt (kiinni Anttolan kaatumisesta). Lauri Vuorinen pääsi hiihtämään varmaan aika kivan viestin eikä tarvinnut itseään ahdistaa hirveän paljon matkan aikana ja siitä huolimatta hän ei pystynyt Ison-Britannian ankkuria pesemään tuohon viimeiseen mäkeen ja loppusuoralle, joten tuskin hän olisi pystynyt Valerio Grondia tai Edvin Angeriakaan tänään voittamaan, linjasi Nousiainen vielä myöhemmin.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Hiihtonainen avasi nyt suunsa – rajuja väitteitä Johannes Kläbosta
- Riitta-Liisa Roponen avautui erostaan – neljä sanaa paljastivat karun totuuden
- Ylelle harvinaisen selvää tekstiä Antti Tuiskun toiminnasta
- Ylelle paljastus: Remi Lindholm suunnittelee nyt melkoista peliliikettä
- Seinä tuli vastaan – Lotta Harala romahti ja teki rajun ratkaisun
- Välitön reaktio näihin puheisiin – Kerttu Niskasen mies lähetti jäätävän viestin Sami Jauhojärvelle
- Nyt me sen tiedämme – IL: ”Julkinen salaisuus” Jasmi Joensuusta paljastui
- Kaisa Mäkäräinen voitti kaikki – karuja faktoja paljastui kisan jälkeen
- Ylen asiantuntijalta tyly arvio Ristomatti Hakolasta
- Ylen suora hiihtolähetys sai ikävän käänteen – ”Yksi suurista on poissa”
- Ylen suora hiihtolähetys sai ikävän käänteen – ”Yksi suurista on poissa”
- Kaisa Mäkäräinen voitti kaikki – karuja faktoja paljastui kisan jälkeen
- Välitön reaktio näihin puheisiin – Kerttu Niskasen mies lähetti jäätävän viestin Sami Jauhojärvelle
- Seinä tuli vastaan – Lotta Harala romahti ja teki rajun ratkaisun
- KL: Janne Ahosen perhe-elämästä tuli ikävää vihjailua
- Kerttu Niskanen teki IS:lle karun paljastuksen elämästään
- Ylelle paljastus: Remi Lindholm suunnittelee nyt melkoista peliliikettä
- Korkki auki – Krista Pärmäkoski vaihtoi vapaalle
- Nyt me sen tiedämme – IL: ”Julkinen salaisuus” Jasmi Joensuusta paljastui
- Jasmi Joensuulta tyly temppu SM-kisoissa – kilpasiskolta selvät sanat Ylelle