Hiihdon maailmancup-kausi saadaan viikonloppuna päätökseen Lahdessa. Tunnelmat ovat osittain hieman lässähtäneet.

Kaikki maailman parhaat eivät ole nimittäin mukana, vaikka esimerkiksi Therese Johaug päätti sittenkin tulla Salpausselälle.

Kotiyleisön suosikeista puuttuvat esimerkiksi Krista Pärmäkoski ja Ristomatti Hakola. Nyt on selvinnyt myös, että Ruotsin isoja tähtiä puuttuu Lahdesta.

Ruotsin hiihtoliitto vahvisti, että Jonna Sundling ja Frida Karlsson eivät kilpaile. Sundling sairastui viime viikolla.

Karlsson voitti Trondheimin MM-kisoissa 50 kilometrin vapaan hiihtotavan kisan. Tuo voitto vei kuitenkin veronsa.

– Frida Karlsson ei ole valmis jälleen 50 kilometrillle Trondheimin jälkeen, mutta hän keskittyy nyt palautumaan ja luomaan pohjat uudelle harjoituskaudelle, kertoi maajoukkuevalmentaja Stefan Thomson Expressenille.

On Ruotsilta toki mukana kovia nimiä. MM-kisojen sankari Ebba Andersson lähtee 50 kilometrin perinteisen kisaan.

LUE MYÖS